Podstawową usługą świadczoną przez DataCite jest rejestracja identyfikatorów DOI realizowana przez serwis DataCite MDS oraz DataCite DOI Fabrica. Poza tym DataCite nieustannie rozwija dodatkowe usługi związane z identyfikatorami DOI i powiązanymi metadanymi. Pełną listę usług można znaleźć na stronie DataCite, poniżej natomiast prezentujemy listę wybranych usług z krótkim opisem w języku polskim.
- DataCite Search (https://search.datacite.org/) – pozwala na przeszukiwanie bazy metadanych identyfikatorów DOI zarejestrowanych w DataCite.
- DataCite Profiles (https://profiles.datacite.org/) – pozwala na automatyczne przesyłanie danych pomiędzy systemami DataCite i ORCID, ułatwiając aktualizację osobistych profili badaczy w ORCID o informacje o obiektach, dla których identyfikatory DOI zarejestrowano w DataCite.
- DataCite Statistics (https://stats.datacite.org/) – serwis prezentujący dane statystyczne na temat liczby rejestrowanych identyfikatorów DOI, ich rekordów metadanych i wykorzystania tych informacji.
- DataCite OAI-PMH Provider (https://oai.datacite.org/) – interfejs dostępowy do metadanych gromadzonych w DataCite przy pomocy protokołu OAI-PMH.
Ponadto DataCite angażuje się w projekty i inicjatywy międzynarodowe związane z udostępnianiem i cytowaniem danych badawczych. Przykładami takich inicjatyw są:
- Re3Data (https://www.re3data.org/) – współtworzony przez DataCite ogólnoświatowy rejestr repozytoriów danych badawczych (ang. Registry of Research Data Repositories).
- Formater cytowań (https://citation.crosscite.org/) – współtworzona przez DataCite usługa ułatwiająca tworzenie cytowań obiektów na podstawie ich identyfikatorów DOI.