E-mail
Do góry >

Dokumentacja

Jakie obowiązki bierze na siebie podmiot aktywnie korzystający z usługi rejestracji identyfikatorów DOI?

W ramach korzystania z usługi rejestrowania DOI oferowanej w ramach niniejszej umowy, Usługobiorca jest zobowiązany do szeregu działań.

Umowa korzystania z usługi zobowiązuje Usługobiorcę m.in. do:

  • Zapewnienia trwałego dostępu on-line do obiektów cyfrowych, dla których zarejestrowane zostaną przez niego identyfikatory DOI.
    • Usługobiorca odpowiada za przechowywanie i dostępność on-line obiektów cyfrowych, dla których zarejestrowane zostaną przez niego identyfikatory DOI, przy czym może w tym celu korzystać z usług stron trzecich.
    • Jakikolwiek obiekt cyfrowy, dla którego zarejestrowany zostanie przez Usługobiorcę identyfikator DOI, musi być dostępny poprzez unikalny adres URL. Tak więc serwis internetowy Usługobiorcy musi pozwalać na tworzenie unikalnych linków do poszczególnych obiektów.
    • Zaleca się, aby taki adres URL wskazywał na stronę WWW, która zawiera informacje dot. dostępu do obiektu, w tym również warunki dostępu (tzw. “strona pośrednia”).
    • Strona pośrednia jest obowiązkowa, jeżeli udostępniany obiekt jest zapisany w formacie niewspieranym przez powszechnie dostępne oprogramowanie (np. .xls, .pdf, .txt) lub jeśli obiekt nie jest dostępny bez ograniczeń.
    • Strona pośrednia musi być dostępna bez ograniczeń, również jeżeli obiekt dostęp do obiektu cyfrowego jest ograniczony (np. odpłatny), a zawarte na niej stronie pośredniej adresy URL prowadzące do obiektu cyfrowego muszą być aktualne. W tym kontekście przykładem strony pośredniej mogą być strony wydawców naukowych, na których znaleźć można podsumowanie artykułu i link do zakupu pełnej treści (lub link do treści w przypadku wykupienia dostępu) np.: http://dx.doi.org/10.1007/978-3-319-24592-8.
  • Dostarczania i aktualizacji metadanych obiektów cyfrowych, dla których zarejestrowane zostaną identyfikatory DOI.
    • Dla każdego obiektu cyfrowego, dla którego zostanie zarejestrowany identyfikator DOI, Usługobiorca musi przygotować oraz przekazać do usługi DataCite MDS metadane zgodnie ze schematem metadanych DataCite. Aktualne informacje na temat tego schematu dostępne są na stronie http://schema.datacite.org/. Dostarczenie poprawnych metadanych jest warunkiem niezbędnym do zarejestrowania identyfikatora DOI.
    • Usługobiorca odpowiada za integralność i poprawność metadanych.
    • Usługobiorca tak szybko jak to możliwe powinien zgłaszać w usłudze DataCite MDS zmiany w zakresie adresów URL powiązanych z zarejestrowanymi identyfikatorami DOI. Jest to niezbędne do zapewnienia poprawności działania globalnej usługi rozpoznawania identyfikatorów DOI.
    • Zawartość raz zarejestrowanego obiektu cyfrowego nie powinna być zmieniana. W przypadku konieczności wprowadzania zmian w treści obiektu, powinien on być zarejestrowany przez Usługobiorcę z nowym identyfikatorem DOI.
    • Metadane obiektu mogą być zmieniane przez Usługobiorcę wyłącznie zgodnie ze specyfikacją schematu metadanych DataCite.
    • W przypadku, gdy obiekt cyfrowy posiadający identyfikator DOI przestaje być dostępny, odpowiednia informacja musi zostać opublikowana przez Usługobiorcę na stronie pośredniej. Jeżeli strona pośrednia nie istniała wcześniej, Usługobiorca powinien ją w tym celu utworzyć i odpowiednio zaktualizować metadane obiektu w usłudze DateCite MDS.
  • Zapewniania jakości udostępnianych obiektów cyfrowych. Usługobiorca powinien dołożyć wszelkich starań, aby jakość obiektów cyfrowych, dla których będą rejestrowane identyfikatory DOI była zgodna ze standardami jakości przyjętymi przez Usługobiorcę i dobrymi praktykami obowiązującymi w dziedzinie, z którą obiekty te są powiązane.